BİRARADA Enstitüsü 2023-2024 Kış Atölyeleri: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

977

Toplumsal cinsiyet kalıpyargıları, kadınların ve erkeklerin taşıdıkları varsayılan özellikleri ve rolleri içeren, tasarlanmış sosyal ve kültürel kalıplardır. Bu kalıpyargılar, insan doğasının değişmez özellikleriymiş gibi toplum yapısının derinlerine işlemiş tutumların, değerlerin, normların ve önyargıların hem nedeni hem de sonucudurlar. Kalıpyargılar değiştirilmesi en zor olan düşüncelerdir. Bu özelliği nedeniyle de toplumsal cinsiyet kalıpyargıları, “toplumsal cinsiyet eşitliğinin” sağlanmasında ciddi bir engel teşkil eder ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığıyla beslenerek de sağlamlaşır. 

EVUN SEVGİ OKUMUŞ
Atölye Yürütücüsünün/ Yürütücülerinin Bilgileri: Evun Sevgi Okumuş, 2011 lisans ve 2014 yüksek lisans derecelerini almış Ankara Üniversitesi’nde (2015 ..) Arkeoloji alanında doktorasını yapan feminist bir araştırmacıdır. Uzun yıllar özel sektördeki iş tecrübesinin yanı sıra arkeolojik kazılara da katılmıştır. Çalışma alanları; ayrımcılığa odaklanan çeşitli alanlarda bir alan araştırmacısı olarak geniş deneyim; Cinsiyet ayrımcılığı, LGBTİ hareketlerin hak mücadelesi, toplumsal cinsiyet eşitliği atölyeleri düzenleme gibi deneyemlere sahiptir. Profesyonel ve gönüllü olarak sivil toplum alanında bir çok pozisyonda çalışmıştır.

Araştırma İlgi Alanları; Cinsiyet çalışmaları, Emek Çalışmaları, Kadın Cinselliği Üzerine Çalışmalar, Sosyal ve Kültürel Antropoloji, Antik DNA Çalışmaları, Paleolitik Beslenme ve Diş Analizi, Evrim, Feminist Arkeoloji / Antropoloji, Arkeolojik Varlıkların ve Kültürel Mirasın Korunması.Online KayıtOnline Kayıt


BİRARADA Enstitüsü 2023-2024 Kış Atölyeleri:
 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

EVUN SEVGİ OKUMUŞ
Atölye Başlama Tarihi ve Süresi:
30 Ekim 2023’den itibaren 8 hafta – 16 saat
Pazartesi Saat 19.00-21.00 – çevirimiçi